I. Zgłoszenie dziecka do poradni – w formie elektronicznej w zakładce KONTAKT lub do pobrania tutaj. Można też wypełnić druk w poradni.
Jeżeli problem dotyczy trudności w nauce lub zachowaniu, wskazane jest dostarczenie razem z wnioskiem opinii przedszkola lub szkoły na temat dziecka – do pobrania tutaj.
II. Następnie analizujemy zgłoszenie, ustalamy terminy spotkań i powiadamiamy rodziców sms-em.
III. W dalszej kolejności prowadzimy działania diagnostyczne:
- Zaczynamy od konsultacji z rodzicami – omawiamy możliwe przyczyny trudności. W niektórych przypadkach wydajemy już na tym etapie zalecenia do pracy i proponujemy zmianę oddziaływań na dziecko. Jeżeli rodzice wyrażą zgodę, możemy skontaktować się z przedszkolem lub szkołą i przekazujemy sugestie dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dziecka.
- Jeżeli jest potrzeba, to przeprowadzamy odpowiednie badania: pedagogiczne, psychologiczne, logopedyczne lub w zakresie sprawności ruchowej. Omawiamy wyniki z rodzicami i wydajemy zalecenia do pracy. Podobnie jak w punkcie 1., jeżeli rodzic wyraża zgodę, możemy skontaktować się z przedszkolem lub szkołą i przekazać informacje o najkorzystniejszych sposobach pracy z dzieckiem.
- Ostatnim krokiem jest wydanie opinii, jeżeli jest taka potrzeba.