Zespół Orzekający wydaje następujące rodzaje orzeczeń:
-
orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wymagającej stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, ze względu na:
-
niepełnosprawność intelektualną (w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym),
-
niesłyszenie i słabosłyszenie,
-
niewidzenie i słabowidzenie,
-
niepełnosprawność ruchową, w tym afazję,
-
niepełnosprawność sprzężoną,
-
-
orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym i niedostosowanych społecznie,
-
orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola,
-
orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły,
-
orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu głębokim,
-
opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
TEREN DZIAŁANIA ZESPOŁU
Zespół Orzekający wydaje orzeczenia i opinie dla dzieci i uczniów uczęszczających do przedszkoli, szkół i ośrodków, mających siedzibę na terenie gminy Międzyrzecz, gminy Trzciel i gminy Pszczew.
W przypadku dzieci, które nie uczęszczają do przedszkoli i szkół, orzeczenia i opinie wydaje zespół w PPP w Międzyrzeczu, jeżeli dziecko zamieszkuje na terenie jej działania.
SKŁAD ZESPOŁU
Zespół powołuje dyrektor poradni i kieruje nim jako przewodniczący. W skład zespołu wchodzą:
-
dyrektor poradni – jako przewodniczący zespołu
-
psycholog
-
pedagog
-
lekarz
-
inni specjaliści, jeżeli ich udział w pracach zespołu jest niezbędny.
W posiedzeniu Zespołu, z głosem doradczym, mogą także uczestniczyć nauczyciele lub specjaliści z przedszkola, szkoły lub placówki, do której uczęszcza dziecko/uczeń.
NIEZBĘDNA DOKUMENTACJA
Zespoły orzekają na pisemny wniosek rodziców / prawnych opiekunów dziecka.
Formularz wniosku dostępny jest w sekretariacie poradni oraz do pobrania na stronie internetowej poradni.
Do wniosku należy dołączyć dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności:
-
wydane przez specjalistów opinie, zaświadczenia,
-
dokumentację medyczną: zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza specjalistę lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie dokumentacji leczenia specjalistycznego – druki dostępne w sekretariacie i do pobrania na stronie internetowej,
-
posiadane wyniki obserwacji oraz badań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych,
-
dokumentację szkolną: m.in. opinię nauczycieli, świadectwa szkolne.
BADANIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE
Jeżeli do wydania orzeczenia niezbędne jest przeprowadzenie badań psychologiczno-pedagogicznych lub logopedycznych przeprowadza się je w Poradni. Termin badań należy ustalić w sekretariacie.
TERMIN ZESPOŁU
Termin zespołu ustala dyrektor Poradni.
Rodzic/prawny opiekun jest informowany o terminie posiedzenia zespołu.
OBECNOŚĆ RODZICA NA ZESPOLE
Rodzic może wziąć udział w posiedzeniu zespołu i przedstawić swoje stanowisko w sprawie dziecka.
TERMIN ODEBRANIA ORZECZENIA
Orzeczenie albo opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju doręcza się wnioskodawcy w terminie 7 dni od dnia posiedzenia zespołu. Dokumenty są przygotowane do odbioru w sekretariacie Poradni.
ODWOŁANIE OD ORZECZENIA
Od orzeczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie do Lubuskiego Kuratora Oświaty za pośrednictwem zespołu, który wydał orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. Odwołanie należy złożyć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Międzyrzeczu.
PODSTAWA PRAWNA
W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Międzyrzeczu są organizowane i działają na zasadach określonych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 roku w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. z 2017, poz. 1072) Zespoły Orzekające.